tel. 44 635 09 53 Pon - Pt: 7:30 - 15:30

Komunikaty

Informacja dla hodowców trzody chlewnej w powiecie bełchatowskim

W związku z rozpoczęciem się okresu zwiększonego ryzyka występowania ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwach utrzymujących świnie (intensywne prace polowe, zbieranie runa leśnego, zwiększona aktywność turystyczna) Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bełchatowie informuje, co następuje.

Aktualna sytuacja epizootyczna:

Do dnia 26 lipca 2022 r. na terytorium RP wystąpiło 10 ognisk ASF u świń oraz 1205 ognisk u dzików.

Co to jest Afrykański pomór świń:

Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki.
Zwierzęta zakażają się poprzez bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. Rozprzestrzenianie się wirusa jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób i pojazdów odwiedzających gospodarstwo, skażonego sprzętu i narzędzi, zwierząt mających swobodny dostęp do gospodarstwa (gryzonie, koty, psy), jak również przez skażoną paszę, ściółkę, wodę oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami) zawierającymi nieprzetworzone mięso zakażonych świń lub dzików.

Objawy ASF u świń:

Liczne upadki, wysoka gorączka (40,5°C – 42,0 °C); sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze; duszność, pienisty wypływ z nosa; wypływ z worka spojówkowego; biegunka, często z domieszką krwi, wymioty; niedowład zadu; objawy nerwowe w postaci podniecenia, drgawek mięśni i skurczów; ronienia.

Każdy przypadek podejrzenia wystąpienia ASF w stadzie, należy zgłosić do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Bełchatowie bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (wójta, burmistrza).

Zgłoszenie podejrzenia wystąpienia ASF, zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 roku o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt  jest obowiązkiem, którego niedopełnienie stanowi wykroczenie.

Jak zabezpieczyć gospodarstwo przed wystąpieniem ogniska ASF:

BIOASEKURACJA to najlepsza i najtańsza metoda pozwalająca na zapewnienie właściwego zdrowia zwierząt.
Przestrzeganie zasad bioasekuracji jest podstawą ochrony stada przed ASF i innymi zagrożeniami biologicznymi.

         
         
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =